Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Kaader filmist "Killuke kodumaad" (1963)
Kaader filmist "Killuke kodumaad" (1963)

Vaindloo saare majaka uksel oli mälestustahvel majakavahile ja tema abikaasale, kes hukkusid 27. juulil 1959. aastal nõukogude piirivalve ajateenija käe läbi.

Tõenäoliselt tekkis nõukogude armee piirivalvuril Feodor Matvievskil mõte põgeneda välismaale. Idee teostamiseks valis ta päeva, kui paljud mereväelased olid mandril kaupa toomas. Nii olid kuriteo hetkel saarel ja hukkusid: 

  • majakavahtide pere ema, isa ja kaks last - kõik hukkusid
  • teise majakavahi pere ema ja kaks last - ema hukkus, isa oli mandril kaupa toomas
  • meremehed/piirivalvurid/radistid (kuidas on neid õigem nimetada, mitu neid oli?) - kõik hukkusid

Kõik meremehed lasti maha sööklas. Hukkunud majakavahid leiti ... nende lapsed leiti ......  Teise pere ema leiti ...... Tapja põgenes mootorpaadil ja segastel asjaoludel hukkus. Teise pere lapsed olid mitu päeva saarel üksi, kuni nende isa mandril käigult tagasi jõudis. 

Maakonnajalehes "Punane Täht" ei avaldatud toimunu kohta infot. Küll aga oli juhtunu teemaks Soome ja Rootsi lehtedes. Allpool esitatud Välis-Eesti ajalehtedes avaldatud artiklitest saab välja tuua järgmised mõtted: 

  • Otsimisse olid kaasatud NL lennukid, ka Soome rannavalve tegeles viie päeva jooksul intensiivselt otsingutega. Arvati, et põgenik võis jõuda Rootsi. 
  • 30. juulil teatasid nõukogude võimu esindajad Soomele ametlikult, et Vaindloo saarelt on põgenenud Feodor Matvievski nimeline mees arvatavasti Soome vetesse ja paluti alustada kohe tema otsingutega. 
  • Algul ei tahtnud NL esindajat põgeniku tegemistest midagi rääkida. Alles hiljem liigitasid nad ta mereväelaste hulka ja teatasid, et ta on Vaindloo saarel peaaegu kõik elanikud ära tapnud. Alljärgnevate ajaleheartiklite põhjal võib järeldada, et soomlased-rootslased ei uskunud, et tagaotsitav on kedagi tapnud. 
  • Paat saadi kätte Helsingi piirkonnast Pirtti saare lähedalt, kus see rannakivide vahel loksus. 
  • Feodor Matvieveski laip leiti Sippo rannikult Soome poolelt. Tal ei olnud dokumente, kuid NL poole kirjelduste järgi võis aru saada, et tegemist ongi tagaotsitava isikuga. Uppunu oli särgiväel ja madrusepükstes, päästerõngas oli ümber keha. Päästerõnga oli ta saanud ühelt teiselt saarelt valveta majakesest. Kui laip leiti, siis oli see 10 tundi vees olnud. Kuidas uppumine toimus ja kuidas põgenik paadi kaotas, see jäi selgusetuks. 
  • Lahkamine näitas Matvievski hukkumise põhjuseks uppumist.
  • Laiba ja paadi üleandmiseks saatis NL laevastiku hävitaja (mis näitab asja äärmist tähtsust, kui nii suur laev saadeti) Soome veepiirini. Vastu tuli Soome valvelaev, mille lipp oli pooles mastis ja mille pardal põgeniku korralikus kirstus laip ja saarestikust leitud paat. 

Mis ajalehest?
Mis ajalehest?

 "Eesti Päevaleht" 12.08.1959
"Eesti Päevaleht" 12.08.1959 (osaliselt)

Eesti Päevaleht, 25.08.1959
"Eesti Päevaleht" 25.08.1959

Kuna keegi ei süvenenud mälestustahvli jutu sisusse, siis võtsid Eesti piirivalvurid selle majakalt maha (millal?), kui uude aega sobimatu mälestise. Mälestustahvel oli saarelt ära viidud Inglise meremeeste mälestuskivi avamise päeval 20.08.1996 (http://www.monument.ee/haljala-vald/vaindloo-inglise-meremehed). Kes viis, kus on nüüd tahvel? 

Mälestustahvlit on näha 1963. aastal valminud filmis "Killuke kodumaad" (algus 5.02 ja 9.14):

  Kaader filmist "Killuke kodumaad" (1963) 

Hauakivid Tallinna Kaitseväekalmistul. Siia on maetud: Bessonov Sergei, sündinud 1927, Bessonova, Tatjana, sündinud 1925 ja nende lapsed Niina ja Mihhail.  Samuti on siia maetud teise pere ema Gaidar, E. 

Foto: www.kalmistud.ee Foto: www.kalmistud.ee

Foto: www.kalmistud.ee

 

Fotod juuli 2024: 

Foto: Heiki Koov, juuli 2024 Foto: Heiki Koov, juuli 2024

Foto: Heiki Koov, juuli 2024