Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Pooleli!

 Foto: Heiki Koov, juuli 2020.

Georg Otsa 3d printeriga tehtud bareljeef avati Võsu rannaklubi välisseinal 12. juulil 2020. Esimesel võimalusel tahetakse bareljeef pronksi valada. 

Vajalikud on avamise fotod

 

Algselt asus skulptor Erika Haggi tehtud bareljeef reisilaeval Georg Ots. Kui Tallink laeva maha müüs, siis võeti bareljeef laevalt maha ja see anti Georg Otsa nimelisele Tallinna Muusikakoolile. Praegu asub bareljeef kooli saalis. 

Foto: Heiki Koov, august 2020.  Foto: Heiki Koov, august 2020.

 

Ajalehes "Virumaa Teataja" 14.07.2020 avaldati kokkuvõte bareljeefi olemasolust ja selle Võsu rannahoonel toimunud avamisüritusest: 

 • Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis asub kipsist algvorm, mille abil tehtigi laevale bareljeef. 
 • Georg Otsa mälestuse jäädvustamise on enda peale võtnud Toomas ja Hannula Lepp. Teleprodutsent Toomas Lepp puutus varasemalt ka isiklikult Georg Otsaga kokku, sest laulja oli tema vanemate hea tuttav. Tänavu korraldasaid Lepad rannahoone ees platsil juba seitsmenda Otsa mälestuskontserdi. Seoses laulja sajanda sünniaastapäevaga soovisid nad sellel puhul midagi erilist teha. Selline mõte tekkis neil kaks aastat tagasi. 
 • Annetajate abiga valmis bareljeef esilagu ajutise lahendusena. Bareljeefi kipsvorm asub teatri- ja muusikamuuseumis. Originaalbareljeef on kadunud. 
 • Kuna muuseum ei lubanud kipsvormi uue bareljeefi tegemiseks kasutada, siis oli vaja alustuseks teha 3D-kujutis ja see siis mudelina välja printida. 
 • Skulptor Elo Liivi juhendamisel valatakse umbes kuu aja pärast sellest mudelist uus pronksbareljeef. Raha selleks saadi kolmelt ettevõtjast sponsorilt ja Hooandja platvormil, kuhu Võsu inimesed ja Võsu sõbrad tegi annetuse (103 inimest, kokku 8500 eurot). 
 • Vallavanem Ivar Lilleberg arvab, et tulevikus võiks rannahoone kontserdisaal kanda Georg Ots nime. 
 • Bareljeefi avamisele järgnes mälestuskontsert, kus esinesid Estonia solistid Helen Lokuta ja Aare Saal, estraadiartistid Uku Suviste ja Kalle Sepp, Peeter Kaljuste laulis kupleesid, Margus Kappel saatis klaveril, konferansjeeks oli Artur Raidmets. 
 • Kuna vihm rikkus ära aparatuuri, siis jäi ära dokumentaalfilmi "Georg Ots, hetked Võsul" esilinastus. 

 

Teade Hooandjas raha kogumisest avaldati ajalehes Virumaa Teataja 19.06.2020.  

 

Haljala valla veebilehel "Uudised ja teated" on samuti eelteade toimuvast avamisüritusest - https://www.haljala.ee/uudised-ja-teated/-/asset_publisher/12rSLJvpN5Ib/content/vosul-tahistatakse-georg-otsa-100-sunniaastapaeva?redirect=https%3A%2F%2Fwww.haljala.ee%2Fuudised-ja-teated%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_12rSLJvpN5Ib%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1. Mõned lõigud siit eelnevale artiklile lisaks: 

 • Barljeefi avamine toimub 12. juulil kell 19.00. 
 • Bareljeefi valmistamiseks panid õla alla Palmse Mehaanikakoda, Metallituba ja Revin Grupp samuti Meelis Kubitsa juhitud Georg Otsa fond, mille üheks asutajaks oli Eri Klas. Lisaks seati projekt üles ühisrahastusplatvormile Hooandja. 
 • Lisaks lauljatele meenutab seda aega ka Merike Lang, kelle isa Paul Rannik koos Ülo Vaidaluga esitas neid tekste etendustel, millest võttis osa ka võsukas Georg Ots.
 • Avamisürituse ja kontserdi piletid on müügil Piletilevi kaudu 18.90 euroga, kohapeal saab pääsme lunastada 20 euro eest.
 • Pärast etendust kell 22 on võimalus vaadata uut dokumentaalfilmi, kus Georg Otsa tütar, õde ja minia ning Võsu inimesed meenutavad Georg Otsa ja tema legendaarseid kontserte Võsul. Filmi režissöör on Toomas Lepp, intervjuud tegi Hannula Lepp. 

 

 Tänased fotod: 

 Foto: Heiki Koov, juuli 2020.  Foto: Heiki Koov, juuli 2020.

Foto: Heiki Koov, juuli 2020.  Foto: Heiki Koov, juuli 2020.

  

Võsul on veel kaks võimalust Georg Otsaga tutvust teha: rannaklubi juures saab kuulata laulu "Võsu valss" ja paarkümmend meetrit eemal on võimalik istuda talle pühendatud pingil (http://www.monument.ee/vihula-vald/vosu-mikk-mikiver-ja-georg-ots - valla nimi vaja muuta). 

  Foto: Heiki Koov, juuli 2020.  Foto: Heiki Koov, juuli 2020.

Foto: Heiki Koov, juuli 2020.

Foto: Heiki Koov, juuli 2020.  Foto: Heiki Koov, juuli 2020.