Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Foto: Heiki Koov, juuni 2009.

Praegu asub metalltahvel kooli laoruumis (kas ikka veel?)

Mis kuupäeva lugeda selle mälestustahvli avamise kuupäevaks: 

  • Muinsuskaitseameti arhiivis asuval dokumendil on märgitud avamise aastaks 1972 ja et mälestustahvel asub kohaliku kaitse all. Ka ajalehes "Punane Täht" 6.11.1976 on tahvlist juttu:  "Pidupäevaeelsesse Kadrina keskkooli sisenedes paelub pilku tagasihoidlik nišš mälestustahvliga "Nemad andsid ...".
  • Või teine variant: avamine toimus Kadrina kooli 85. ja keskkooli 30. aastapäeva tähistamise ürituste raames. Samal päeval avati ka mälestustahvel Kadrina esimesel koolimajal, http://www.monument.ee/kadrina-vald/kadapiku-kadrina-vana-kool ja kunagisele kooli direktorile Elmar Kanterile, http://www.monument.ee/kadrina-vald/kadrina-elmar-kanter. Suurejoonelisest kooli juubelist on juttu ajalehes "Punane Täht" 22.03.1988. Artiklis on kirjas nii: "Kell 14 koguneti B-hoone fuajeesse, kus avati mälestusnurk möödunud sõja päevil hukkunud kolmele endisele Kadrina kooli pedagoog-koolijuhile". 

Või on nüanss selles, et algselt asus see tahvel teises kohas? Kas mälestustahvel asus kogu aeg kooli B-korpuse II korruse fuajee seinanišis (varem oli seal olnud veekraan joomiseks).

Siin tahvlil on kolm nime, endised Kadrina koolijuhid, kes hukkusid II maailmasõja ajal:

  • Karl Ross - töötas õpetajana 1930-ndatel.
  • Ott Siirak 1935 - 1940 - tema ajal võttis Undla vald vastu otsuse ehitada uus koolimaja. See valmis 1939 (tänane A-korpus).
  • Paul Eessaar 1940 - 1941

Nende kõigi nimed on kirjas Kadrina koolis 1902-1970 töötanud pedagoogide nimekirjas https://www.kadrina-kool.edu.ee/est/kool/inimesed/pedagoogid-1902-1970 ja Siirak ja Eessaar ka kooli direktorite nimekirkas https://www.kadrina-kool.edu.ee/est/kool/ajalugu

Foto: ??? Muinsuskaitseameti arhiiv.
Muinsuskatseameti arhiivist pärit fotol on näha, et tahvel asus puust alusel.

Foto: ??? Muinsuskaitseameti arhiiv.

Foto: ??? Muinsuskaitseameti arhiiv.  
Allikad: Muinsuskaitseameti arhiiv, Kadrina Keskkool.