Prindi

Foto: Heiki Koov, juuli 2012.

Mälestuskivi avati 11. juunil 2000. 

Kalade-Kelude suguvõsa on kokkutulekuid korraldanud juba aastast 1977.

Johann Kello järeltulijate 11.06.2000.a. XIII kokkutuleku päevakava:

  1. Kell 11.00-11.15. Kogunemine Viru-Jaagupi kalmistu värava juurde. Päevakavad. Kelu.
  2. Kell 11.15-11.30. Osavõtjad suunduvad J. Kello perekonna hauaplatsile.
  3. Kell 11.30-12.15. Lillede asetamine J. Kello, tema abikaasade ning laste K.Raude
  4. Kell 12.15-13.30. Osavõtjad sõidavad surnuaialt Muti tallu.
  5. Kell 13.45-14.15. Kokkutulekute lipu heiskamine. Nimeliste pärnade istutamine (sümboliseerivad pereisa ja tema kahte naist). Osavõtjate registreerimine, rinnamärgid. Raamatulaud. K.Raude, Viirsalu, V.Kello, L.Kelu.
  6. Kell 14.15 eemaldatakse kate mälestuskivilt. Viru-Jaagupi kirikuõpetaja Tarmo Linnas õnnistab mälestuskivi
  7. Kell 14.30-15.00. Vaheaeg.
  8. Kell 15.00-15.30. Raamatu “Muti Juhan ja tema lapsed” esitlemine. R.Viirsalu
  9. Kell 15.30–17.00. Sugulussidemete värskendamine. Osavõtjate mälestused, videofilmid, albumid, Ühine pildistamine, uued videod, helisalvestus. Leena Krüüni luuletused. R.Viirsalu.
  10. Kell 17.00-17.30. Järgmise kokkutuleku aja ja koha määramine. Kokkutuleku korraldaja valimine. Kokkutuleku lipu langetamine. Kokkutulekute lipu ja saua üleandmine.
  11. Kell 17.30-18.00. 2000.a. kokkutuleku maa-ala kordategemine. Ühiselt.
  12. Kell 18.00 - Osavõtjate lahkumine Muti talust.

Kokkutuleku toimkond:  

Kuno Raude kõne Viru-Jaagupi kalmistul:

"Kallid sugulased lähedalt ja kaugelt! Oleme nüüd juba 23 aasta jookusl ikka aeg-ajalt hakkajamate eestvedajate algatusel kellegi kodukohas kokku saanud. Selle aja jooksul on sirgunud peale uued põlvkonnad sugulasi, kellele kindlasti pakub suurt huvi see, kes on nende esivanemad, kui kaugele meie teadmised ulatuvad, kui palju meid kokku on.

Oleme täna lähedalt ja väga kaugelt tulnud meie kõikide esivanemate Johann Kello, Eva Klammeri ja Mari Karjuse kalmudele selleks, et avaldada neile oma austust ja tänutunnet nende poolt tehtud elutöö eest, et mälestada kõiki meie suurest perest lahkunuid. Oleme kokku tulnud selleks, et meenutada möödunud aegu ja mis oluline - värskendada sugulussidemeid. Johann kello perekonnas oli kokku 11 last ja lugematul arvul lapselapsi ning nende lapsi, kellega täna on kõigil võimalik kohtuda. Üks J.Kello lastest, Gustav Kello, puhkab koos oma esimese naise Adeele Tiidoga siinsamas oma isa-ema kõrval. Tahan väga uskuda, et ka tema teine naine, Marie Rikken, kes  puhkab kaugel Siberi mullas, on täna samuti koos meiega.

20. mail möödus Johann Kello sünnist 157 aastat. Selle aja jooksul on üks mees ja kaks naist jätnud endast maha ligemale 600 järeltulijat! Täna on Arukülla kogunenud vähemalt nelja põlvkonna esindajad, kelle seas ei ole enam mitte ühtegi Johann Kello last. Küll aga viibivad meie keskel tema lapselapsed, kes on siin puhkavaid esivanemaid oma ihusilmaga näinud, nende kõnet kuulnud. Just nendelt inimestelt ootaks hindamatuid meenutusi oma vanaisast-vanaemadest, oma isast-emast."

 

Kuno Raude kõne mälestuskivi avamisel: 

"1879. aastal sündis siinkandis ime! Hiljutise pärisorja, Voore mõisa rehepapi Kusto Kello, poeg Johann Kello ostis Kulina mõisniku käest ühena esimestest tervel Virumaal pärisomandusse Muti talu. Siin on üleskasvanud minu põlvkonna vanaisad-vanaemad.

Muti Juhani, nii meie esiisa tema talu nime järgi tunti ja tuntakse ka tänapäeval, järeltulijate esimene kokkutulek toimus 1977. aastal Näsu külas. Seni viimasel, 1998. aasta kokkutulekul Arukülas, otsustas rohkearvuline sugulaskond paigaldada lõppeva aastatuhande viimase  aasta suvel Juhan Kello ja tema perekonna elukohta mälestuskivi koos mälestustahvliga ning avaldada Raely poolt hoolega kirjapandud ja alalhoitud mälestused, mida autor täiendas 2000. aasta alguses põgusa ülevaatega Aruküla ajaloost.

Tänaseks on need ideed realiseeritud. Meie ühisel tahtel ja soovil toimetasid Aruküla mehed eesotsas Juhan Rohtsaluga siia selle põllukivi, millesse on paigaldatud OÜ-s Vaasmeister valmistatud mustast graniidist mälestustahvel kirjaga: „MUTI TALU OLI AASTAST 1879 KODUKS JOHANN KELLO SUURELE PERELE 11.06.2000“. Palju tänu 1998.a. kokkutuleku inimestele, kelle annetuste eest on plaat ostetud, kirjad sisse raiutud. Palju tänu Silver Visnapuule, kes täna avatava plaadi kivisse paigaldas.

Loodetavasti pakub harukordselt erksa vaimuga Virumaa esimese taluperemehe, tema kaasade ja nende laste elulugu huvi mitte üksnes Muti Juhani üha suurenevale järglaskonnale, vaid ka Virumaa kodu-uurijatele, ajaloostele, muuseumidele, arhiividele, koolilastele. Kõigile neile, kes tunnevad huvi oma rahva ajaloo ja kultuuri vastu. Aidaku tänaseks väljaantud Raely Viirsalu raamat „Muti Juhan ja tema lapsed“ kaasa meie esivanemate mälestuse, meie kodukandi rahva ja tema eluloo, au sees hoidmisel.  Kindlasti on Muti Juhani järeltulijate käes rohkesti sellist materjali või mälestusi meie esivanemate kohta, mida Raelyl selles raamatus ei olnud võimalik, kuid mida tuleks kasutada järgmise raamatu koostamisel. Kutsun teid kõiki üles jätkama Raely alustatud tööd. Juba täna on meil kõigil harukordne võimalus omavaheliste vestluste salvestamiseks, piltide tegemiseks. Tehkem seda järgmise raamatu jaoks.

Lubage minul toimkonna esimehena ja selle mälestusmärgi autorina eemaldada kivilt kate. Ma väga loodan, et see mälestuskivi püsib siin sajandeid, et selle kivi juurde tulevad siit pärit inimeste järglased läbi aegade.

Sõna mälestise pühitsemiseks saab Viru-Jaagupi kiriku diakon Herki Talen. "     

 

Virve Transtoki fotod mälestuskivi avamisest:

Foto: Virve Transtok. 11.06.2000.

 Foto: Virve Transtok. 11.06.2000.   Foto: Virve Transtok. 11.06.2000.  Foto: Virve Transtok. 11.06.2000.  Foto: Virve Transtok. 11.06.2000.    Lisainfo:

 

Tänased fotod:

Foto: Heiki Koov, juuli 2012. Foto: Heiki Koov, juuli 2012.

Foto: Heiki Koov, juuli 2012. Foto: Heiki Koov, juuli 2012.