Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Lääne-Virumaa kohad

Foto: Heiki Koov, august 2023

Memoriaal "Küla mäletab" avati 14. juunil 2006. Hilisematel aastatel tehtud täiendusi (uus infotahvel, pink). See on pühendatud siin (Hindreku talu maadel) elanud ja Teises maailmasõjas kannatanud Külmoja perekonnale (eelkõige pere viiele pojale) ja Salla vallast represseeritutele. Talust oli alles ainult vana kaev. 

Külmojade pere tutvustus asub http://sallark.blogspot.com/2008/12/memoriaal-kla-mletab.htmlEsimese Eesti Vabariigi ajal asus siin nendel maadel üks 12-st Salla põlistalust . See oli Hindreku talu. Talus elas Villem Külmoja koos abikaasa Anete-Mariega. Neil oli kaks tütart: Hille ja Erna- Miralda. Samuti viis poega. Jaak, Karl, Hugo, Vello ja Villu. Hugo jäi Siberi vangilaagris invaliidiks. Teised vennad, olles sõtta kistud , hukkusid eri paikades. Siberisse saadeti sellest perest veel ema Anete-Marie, Hugo naine Jete koos väikese poja Toomasega.

  1. Jaak lõpetas sõjakooli nooremleitnandina. Teenis erinevates kohtades, kuni kapteni aukraadini. Arreteeriti 16. juuni 1941 Tallinnas. 1948. aastal tuli talle saadetud pakk tagasi teatega: Surnud tööõnnetuse tagajärjel. Koht ja aeg teadmata.
  2. Karl mobiliseeriti 1944. aastal Saksa sõjaväkke ja septembri taganemise ajal ei jõudnud Eestist välja ning lasti venelaste poolt Pärnumaal maha.
  3. Hugo sõja ajal oli Omakaitse kohaliku rühma ülem. Arreteeriti 8. veebruaril 1947. aastal, millele järgnesid erinevad vanglad. Siis Siber ja invaliidistumine. Suri Tartus 20. aprillil 1983. aastal.
  4. Vello teenis 1934-1935. aastal sõjakooli kuulipildurite kompaniis. Veel teenis ta seitsmendas Jalaväe lipnik. Langes 6 .augustil 1941. aastal Endla rabas ja maeti Tartu Maarja kalmistule.
  5. Villu astus septembris 1941. aastal Rakveres 184-sse Julgestusgrupi 15.-sse kompaniisse, mille juhiks oli Alfons Rebane. Langes 23. märtsil 1942. aastal Kiorstovo küla juures, 3-4 km Volhovi jõest. Maeti umbes 1 km külast metsaäärsele maalapile. Ta ei olnud esimene ega viimane.

 

Memoriaali loomisel olid põhitegijad:

  • mõtte algataja ja toetaja Jete Külmoja (ühe selle talu perepoja naine)
  • idee kandja, arendaja ja tegudele suunaja Ellen Aan,
  • andmete koguja ja raamatu "Salla. Külmojad" autor Heino Ross, https://www.apollo.ee/salla-kulmojad.html.  
  • teostaja Hando Kuntro.
  • rahaliselt toetas Rakke vald. 
  • stendi valmistas matusebüroo. 

Artiklid ajalehes "Virumaa Teataja":

  • 6.06.2006 - eelteade memoriaali avamisest. Memoriaali moodustavad kaev, põline tamm, istepink ning stend, kus on kirjas küla ja pere lugu. Iga venna mälestust jääb hoidma eesnimega põlisvundamendikivi. vendade mälestuseks istutatakse ka seedermännid. Infostendil on kirjas Salla külast erinevatel aegadel represseeritud inimeste nimed ning endise Salla valla represseeritute arv.  
  • 16.06.2006 - kokkuvõte memoriaali avamisest (lisaks eelnevas artiklis avaldatud infole): 
    • Jete Külmoja sõnul oli Hando Kuntro pakkunud võimalust vana kaev korda teha ning nii see memoriaali idee sündiski. 
    • Rakvere kiviraidurid tegid kividele mälestustahvlid, milledel on nimed: Jaak, Karl, Hugo, Vello, Villu. 
    • Samast talust pärit neljale küüditatud inimese mälestuseks istutati elupuud. 
    • 14. juunil möödus 65 aastat punavõimu poolt toime pandud juuniküüditamisest. Vallavanem Andrus Blok ütles, et me peame oma ajalugu mäletama ja sellepärast on ka avamispäev 14. juuni. 
    • Avamistseremooniast võttis osa palju rahvast. Paljusid kohaletulnuid oli juuniküüditamine otseselt või kaudselt puudutanud. Sallast küüditati rohkem inimesi kui teistest valdadest, sest küüditamise eesotsas olid aktivistid. Kõik vähegi ärksamad inimesed küüditati, osad lahkusid omal soovil. 
    • Suupilli mängis Karl Madis. Esines ka Salla maanaiste selts. 
    • Kui mälestuskividelt olid katted eemaldatud, siis kõlasid kaitseliitlaste püssipaugud hukkunute mälestuseks. 
    • Ajaloolane Heino Ross esitles trükist "Salla. Külmojad", mis annab ülevaate Salla ajaloost ning tegusamate inimeste saatusest nõukogude okupatsiooni algusaastatel. 
    • Foto mälestuskivi avamiselt. 

Avamisürituse video https://www.youtube.com/watch?v=rz5hRyaGBXs 

Monumendi avamist on kajastatud ka 2007. aastal valminud Salla küla dokumentaalfilmis "Vaade mäelt" https://www.youtube.com/watch?v=54UVX8vJruM alates 26.10.  

 Rakke Valla Hariduse Seltsi liikmed memoriaali juures enne avamist.
Rakke Valla Hariduse Seltsi liikmed memoriaali juures enne avamist. Rakke muuseum.

Avamisel esineb Hando Kuntro. Foto. Rakke muuseum.
Avamisel esineb Hando Kuntro. Rakke muuseum.

Fotod 2023: 

Foto: Heiki Koov, august 2023 Foto: Heiki Koov, august 2023

Foto: Heiki Koov, august 2023 Foto: Heiki Koov, august 2023

 

Fotod 2010: 

Foto: Heiki Koov, august 2010.  Foto: Heiki Koov, august 2010.  Foto. Heiki Koov, august 2010.  Foto: Heiki koov, august 2010.